Kľúčové profesie budú aj naďalej remeslá.

Kľúčové profesie budú aj naďalej remeslá.

V predchádzajúcom texte som sa venoval profesii obrábača kovov. V tomto si vysvetlíme, prečo existujú ďalšie a ďalšie dôvody byť presvedčený, že „remeslo má zlaté dno“. Ponúkam ďalšie 2 profesie, bez ktorých by PPS-ka nemohla existovať.

Strojný zámočník (stehár/ustavovač)

Je to odborník, ktorý musí vedieť čítať technickú dokumentáciu a má logické myslenie. Jeho úlohou je pospájať krátkymi zvarmi (stehami) rôzne časti výrobku tak, aby mohol zvárač vyzvárať kontinuálne zvary.  Pri ukladaní zvarov (stehov) musí dodržiavať technologický postup tak, aby nedošlo ku „pokrúteniu“ konštrukcie. Skúsený stehár vie presne odhadnúť ako sa daný materiál po zahriatí bude správať a koľko mu po vychladnutí „stiahne“ na rozmere výrobku. Pre uľahčenie práce sa v súčasnosti používa veľké množstvo šablón, aby pracovník nemusel vymeriavať každý „špalík“ a dosahoval tak vysokú presnosť. Aby bola zabezpečená vysoká kvalita pripraveného zvarenca, používajú sa aj ustavovacie prípravky, kde sa daný výrobok, resp. jeho časť vyskladá ako celok. Je to práca pri ktorej sa človek vie realizovať a uplatniť množstvo svojich zlepšovacích návrhov, ktorými vieme byť prospešní sebe aj kolegom. 

Zvárač 

Musí byť fyzicky zdatný s dobrou manuálnou zručnosťou, trpezlivý a mentálne odolný. Musí dokázať robiť dlhé metre zvarov, či už jednovrstvové, alebo viacvrstvové v čo najvyššej kvalite, lebo zákazník výnimky v kvalite nepozná. Kvalita je veľmi dôležitá pre bezpečnosť, lebo v prevažnej miere ide o nosné rámové konštrukcie strojov. Pre zaujímavosť, najlepší zvárači dokážu za smenu položiť zvary na ktoré spotrebujú 2500 metrov zváracieho drôtu. Pre zlepšenie pracovnej pohody a zlepšenie kvality zvarov sa dnes používajú tzv. točáky na polohovanie výrobku, aby sa uľahčilo ukladanie zvarov.
 
Aj niektoré práce zvárača preberajú CNC zváracie roboty, ale len na vybrané produkty a typy zvarencov, s dostatočným počtom kusov a pravidelne opakujúce sa typy zvárania. Avšak veľký podiel zvarencov vyžaduje naďalej človeka ako takého, ktorý je fyzicky aj mentálne zdatný, trpezlivý. Jedine človek dokáže zvárať jedinečné kusy.
Kariérny rast zvárača je rovnako možný prostredníctvom vzdelávania a naberania na zručnosti. Zváračská kariéra začína od absolvovania zváračských skúšok, cez štátne skúšky až po medzinárodný certifikát zvárania. Z tých najskúsenejších sa môže stať zvárací dozor, ktorý kontroluje, radí a dovzdeláva zváračov priamo na pracovisku.
 
PPS Group ešte dlho bude potrebovať zváračov a obrábačov kovov, lebo nie je to pásová, vysokosériová výroba, ako napríklad v automotive segmente. Nahradenie takéhoto zvárania robotmi je ďaleka budúcnosť, pretože často krát zváranie, ktoré prebieha vo výrobnom procese je jedinečné. CNC obrábač je na úrovni CNC nastavovača v automotive, u nás si musí nastaviť proces opracovania tak, aby striktne dodržal kvalitatívne technické parametre zákazníka. V automotive CNC operátor robí aj 300 ks výrobkov za smenu, u nás proces opracovania môže trvať pri jednom kuse aj niekoľko hodín.
 
Skúsení zvárači, zámočníci (ustavovači) či CNC operátori sú na trhu vzácni. Ich vzácnosť sa premieta do ceny práce, ktorá je v porovnaní s inými pracovnými pozíciami vyššia až o 25-40%. A to je odpoveďou na otázku: „Prečo budú zvárači, zámočníci a obrábači kovov najbližších 20 rokov stále potrební?“

JUDr. Daniel Futej
predseda predstavenstva
PPS Group, a.s.